هنگامی که از دانشمندان پرسیده شد آیا کرونا ویروس COVID-19 در یک آزمایشگاه ژنتیکی ساخته شده است یا خیر ، پاسخ دادند “نه” و نه ای کاملاً محکم ، اما بعید است که موضوع منشاء جدید کرونا ویروس به راحتی نادیده گرفته شود .

گزارش کنکاو نیوز ، بحث و گفتگوهایی پیرامون موضوع کرونا ویروس COVID-19 از آنجایی که مقامات اطلاعاتی دولت آمریکا در حال بررسی منبع بالقوه این بیماری همه گیر هستند صورت گرفته، نظریه هایی مبنی بر وجود اینچنین آزمایشگاهی متمرکز شده اند ، با وجود اینکه همه شواهد نشان می دهند که SARS-CoV-2 ساخت دست انسان نبوده است.

“ایمونولوژیست Nigel McMillan از مؤسسه درمانی Menzies کوئینزلند توضیح می دهد:” همه شواهد تاکنون به این واقعیت اشاره دارند که ویروس COVID-19 به طور طبیعی بوجود آمده و توسط انسان ساخته نشده است. ”

“اگر بخواهید این ویروس را در آزمایشگاه طراحی کنید ، نتایج معنی پیدا نمی کرد زیرا تمام شواهد به شما خواهند گفت که وضعیت ویروس بدتر می شود . هیچ سیستمی در آزمایشگاه وجود ندارد تا تمامی تغییرات را ثبت کند.”

در اواخر ماه مارس ، یک مقاله منتشر شده در Nature Medicine بررسی شد ، که در آن محققان داده های ژنومی بخش های SARS-CoV-2 – به ویژه بخش های دامنه اتصال گیرنده (RBD) ویروس – را مورد بررسی قرار دادند و کشف کردند که چگونه این ویروس به نسخه های کشنده ای که اکنون در تلاش برای از بین بردن آنیم ، جهش یافته است. و به عنوان دستاورد جانبی تحقیقات خود ، توانستند مشخص کنند که SARS-CoV-2 از نظر ژنتیکی دستکاری نشده است.

“با مقایسه داده های موجود در خصوصیات شناخته شده کورونا ویروس ، به طور قاطع می توان مشخص کرد که SARS-CoV-2 از طریق فرآیندهای طبیعی شکل گرفته است. ”

“دو ویژگی کرونا ویروس COVID-19 ، جهش در بخش RBD از پروتئین اسپایک و مقاومت خاص آن ، دستکاری آزمایشگاه را به عنوان یک منبع بالقوه برای SARS-CoV-2 رد می کند.”

اگرچه مشخص است که ویروس در آزمایشگاه ایجاد نشده ، اما نگرانی هایی وجود دارد که نشان دهنده انتقال از یک مرکز تحقیقاتی ، بخصوص موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) می باشد.
با این حال ، این فقط یک حدس و گمان است. واشنگتن پست اخیراً گزارش داده که مقامات سفارت آمریکا در سال ۲۰۱۸ نگرانی های مربوط به این آزمایشگاه را نشان داده بودند.

کرونا ویروس COVID-19

“نزدیکترین ویروس شناخته شده مرتبط با SARS-CoV-2 ویروس یک خفاش به نام RaTG13 است که در WIV نگهداری می شد.
“ادوارد هولمز ، ویروس شناس تکاملی دانشگاه سیدنی توضیح می دهد که برخی گمانه زنی های بی اساس مبنی بر اینکه این ویروس منشأ SARS-CoV-2 بوده است، وجود دارد.

حال ذکر این نکته حائز اهمیت است که ویروس ها می توانند به طور طبیعی در هر نقطه جهش پیدا کنند ، در میزبان حیوانات ، در انسان یا حتی در کشت سلولی آزمایشگاهی. متأسفانه ، تعیین اینکه کرونا ویروس جدید جهش های خود را چگونه بدست آورده ، دشوار است ، حال آنکه بیشتر محققان معتقدند میزبان این فرآیند حیوانات هستند.

علاوه بر این ، محققان هنوز در حال تحقیق هستند که جهش ها برای ایجاد بیماری جدید قبل از SARS-CoV-2 رخ داده است یا بعد آن.

آنچه کارشناسان با آن موافق هستند این است که اینچنین بیماری همه گیری جای تعجب ندارد. دانشمندان سالهاست به دولتها هشدار می دهند که یک بیماری جدید در افق رویدادن است و بسیاری از کشورها به طرز جالبی از آمادگی کامل برخوردار بودند.

به عنوان مثال ، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی ایالات متحده ، آنتونی فاچی ، در ژانویه سال ۲۰۱۷ به دولت آمریکا در مورد اجتناب ناپذیری از “شیوع بیماری عجیب” گفت و از آنها خواست که خود را آماده کنند.

باید مراقب باشیم که با راه دادن به این گونه شایعات و شایعات دیگر ، به کسانی که با بی مسئولیتی از این بحران جهانی برای گرفتن جایگاه سیاسی استفاده می کنند ، کمک نکنیم.

منبع : نبض دیجیتال