رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ روز پنجشنبه گفت که او اطمینان دارد کرونا ویروس در یک آزمایشگاه ویروس شناسی چینی سرچشمه گرفته است، اما از توصیف این شواهد خودداری کرد و تنش های جدید را با پکن بر سر منشاء شیوع مرگبار شروع کرد.

به گزارش پایگاه خبری کنکاو نیوز به نقل از رویترز ؛ رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ روز پنجشنبه گفت که او اطمینان دارد کرونا ویروس در یک آزمایشگاه ویروس شناسی چین سرچشمه گرفته است، اما از توصیف این شواهد خودداری کرد و تنش های جدید را با پکن بر سر منشاء شیوع مرگبار شروع کرد.

وقتی در روز پنجشنبه از وی پرسیدند که آیا او شواهدی دارد که با درجه بالایی از اعتماد به نفس اذعان دارد که ویروس از انستیتوی ویروس شناسی ووهان نشآت گرفته،وی پاسخ داد:

“بله ، بله من دارم.” “من نمی توانم این را به شما بگویم. من مجاز نیستم این را به شما بگویم. ”

موسسه ویروس شناسی ووهان با حمایت دولت چین این ادعاها را رد کرد و دیگر مقامات ایالات متحده احتمال این رخداد را پایین آورده اند. اکثر کارشناسان معتقدند که این ویروس از بازار فروش حیوانات وحشی در ووهان منشأ گرفته و از حیوانات به سمت افراد دیگر جهش یافته است.

ترامپ طی هفته های اخیر ناامیدی زیادی از چین نشان داده است و آن را مقصر از جان باختن ده ها هزار نفر در ایالات متحده و انقباض اقتصادی و کم شدن شانس انتخاب مجدد وی در ماه نوامبر دانست.

چین ترامپ : قطعا کرونا در آزمایشگاه چینی سرچشمه گرفته است پنجشنبه

رئیس جمهور جمهوری خواه آمریکا گفت که پیشتر دولت وی در پی تعیین گزارشات رسانه ای مبنی بر مصنوعی ساختن آن در آزمایشگاه تحت حمایت دولت چین است و یا می گوید که قبلاً دولت وی در تلاش بود تا مشخص کند که آیا کرونا ویروس حاصل از آزمایشگاه ووهان بوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ، مایک پومپئو روز پنجشنبه گفت که معلوم نیست که این ویروس از آزمایشگاه گرفته شده است یا خیر.

ما نمی دانیم که آیا این  از مؤسسه ویروس شناسی ووهان آمده است یا نه. ما نمی دانیم که این از بازار مرطوب یا مکان دیگری سرچشمه گرفته است. ما آن پاسخ ها را نمی دانیم. “پومپئو در مصاحبه با Newsradio 1040 گفت.

گسترش کروناویروس ، که باعث بیماری تنفسی می شود، به عمیق تر شدن اختلاف بین دولت ترامپ و چین کمک کرده است. پکن اذعان کرده است که ارتش آمریکا احتمالاً ویروس را به چین رسانده است و ترامپ گفته است که چین نتوانسته به موقع و شفاف جهان را به خطرات آگاه کند.

ترامپ همچنین روز پنج شنبه گفت این احتمال وجود دارد که چین یا نتواند جلوی گسترش کرونا ویروس را بگیرد یا اجازه انتشار آن را بدهد. وی اظهار داشت رئیس جمهور چین شی جینپینگ را مسئول این اتفاقات دانست.

ترامپ درباره تلاش های چین برای دستیابی به چگونگی شیوع ویروس گفت: “حداقل به نظر می رسد که آنها سعی می کنند تا حدودی با ما شفاف باشند.”

وی گفت: “اما ما می خواهیم این موضوع را دریابیم. اما این یک اتفاقی وحشتناک که رخ داده است. همه چیز در آینده نه چندان دور روشن خواهد شد که آیا اشتباهی مرتکب شده اند یا اینکه به عنوان اشتباه شروع شده باشد و یا کسی کاری را با هدف انجام داده است؟ ”

منبع: reuters